Üretken Yazılım Geliştiricilerinin Yedi Prensibi #JAVADAYISTANBUL

Merhabalar, bu hafta düzenlenmekte olan Java Day İstanbul’a ben de katıldım. Sebastian Daschner’in sunduğu Üretken Yazılım Geliştiricilerinin Yedi Prensibi oturumunda öğrendiğim harika bilgileri, notlarımı derleyip sıcağı sıcağına sizlerle paylaşıyorum. Yazıma eklemek istedikleriniz varsa yorum yazabilirsiniz. İyi okumalar.

Yazılım geliştiricisi veya başka bir meslekte çalışırken üretken olmamız, kendimizi hızlı geliştirmemiz, odaklanmamız ve tekrarlayan görevleri ortadan kaldırmamız çok önemlidir.Bunu nasıl uygulayacağımızı, araçlarımızı en iyi nasıl kullanacağımızı 7 ilkede Sebastian bizlerle paylaştı.

1. Embrace Automation(Otomasyonu benimseyin)

  • Kısayolları kullanın Ne yaparsanız yapın mutlaka bir kısa yolu vardır, metot oluşturmamız zaman alır, yazarken imla hatası yapabiliriz bunun yerine kısa yolları kullanarak, bilgisayarın yapmasına izin vermek bize zaman kazandıracaktır.
  • Komut Satırını kullanın Özellikle Linux kullanıcıları için komut satırı kullanmanın ne kadar hızlı ve kolay olduğunu programda bizlere uygulayarak gösterdi. “Farenin icadı insanların üretkenliğinde bir gerileme yaşatıyor, üretken olmak istiyorsanız farenizi atın, klavyenizi kullanın 😊
  • Aliase Komutunu kullanın Aynı komutu defalarca kullanmak zamanımızdan alır ve üretkenliği azaltır. Aliase komutuyla en çok kullandığınız komutlar için kısaltmalar yapabilirsiniz. Örneğin: Mvn clean install yazmak yerine mci 🙂 Daha fazla otomasyonu benimsemek mi istiyorsunuz  her şeyi kod ile yazın.

2.Bağlam anahtarlarına odaklan ve (değişiklikleri) ortadan kaldır (Focus, Eliminate Context Switches) 

  • Code yazarken bildirimlerinizi kapatın, rahatsız edilmeyeceğinizden emin olun.
  • Linux kullanıcıları için VIM editörünü kullanın alıştıktan sonra e-maillerinizi dahi VIM’den yazmak isteyeceksiniz 😊
  • Kulaklık takın😊

3.Bir adım geri at ve düşün(Take a step back and reflect)

  • Durun, ne yaptığınızı gözden geçirin, şimdiye kadar ne yaptınız, daha iyi yapabileceğiniz yöntemler var mı, test etmenizi gerektirecek bir durum var mı kontrol edin.

4.Beni düşündürtme (2 kere)(Don’t make me think (twice))

  • O günün tarihiyle basit bir TodoList hazırlayın, yapacaklarınızı ve yaptıklarınızı gösteren. Böylece ayın sonunda yöneticiniz ne yaptığınızı sorarsa güzeeel elinizde bir listeniz var 😊

5.Yaptığın işi bil & farkında ol. (Know Your Craft)

  • Hatayla karşılaşınca google’a, stackowerflow’a araştırmaya giriyoruz değil mi? Bazen yarım günümüzü sitelerde copy paste’ler ile geçirip *belkide* en son dokümantasyona detaylıca bakınca hatanın nereden kaynaklandığını anlıyoruz. Bunun yerine 15 dk dokümantasyona bak zaman kazan 😊Ufak konsept hataları, algoritma hataları için hiçbir teknoloji yardımcı olmaz, dokümantasyon okumak hatanızı çözer😊

6.İletişim Kur(Communicate)

Öğrendiğini paylaş, diğerlerine öğret öğrenmenin en iyi yolu başkalarına öğretmektir. Dokümantasyon yaz, neyi neden, niye kullandığını açıkla, 2 hafta sonra 2 yıl sonra koda bakınca ne yaptığını anlamayabilirsin o yüzden developerlara anlamaları için dokümantasyon yazarak yardımcı ol. Unutma diğer developer sen de olabilirsin!

7. Kazandığın zamanını dinlenmeye harca (Used the saved time relax)

  • Favori ilkem oldu benim, kurtardığımız bu kadar zamanı kendin için harca 😊

Çok güzel bir etkinlikti, bu etkinliği düzenleyen ve bu etkili sunumu yapan Sebastian Daschner’a çok teşekkürler! Benim için çok yararlı oldu, umarım sizin içinde olmuştur 🙂 Görüşmek üzere.

4 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir