MVP Nedir, Neden Önemlidir? Avantajları nelerdir?

Merhaba sevgili okurlarım, iş arama sürecinde ilanlara baktığımızda genel olarak bizden istediklerine dair bir çıkarımda bulunabiliyoz. Benimde bilmediğim çok fazla konu oluyor. Bunları araştırmaya çalışıyorum. Bu sayede kendimi daha çok geliştirdiğimi düşünüyorum.

MVP kavramıyla ben bu şekilde karşılaştım ilgimi çektiği için sizlerle paylaşmak istedim. Ürün geliştirmede çok önemli olduğunu düşünüyorum. Mesela aklımızda bir proje bir fikir var bizim bu projeyi müşterinin/kullanıcının isteklerine göre şekillendirmemiz gerekiyor. Bu noktada feedback çok önemli.

Yazılımcı olarak benim bu projeyi ileride güncellenebilir şekilde yapmam gerekiyor. Tabi bu uzun bir süreç gerektirebiliyor, proje tutmayabiliyor işin içinde risk var. MVP bu noktada yardımımıza koşuyor.

MVP NEDİR? NEDEN ÖNEMLİDİR?

MVP yapılacak ürünün kullanıcı/müşteriyi memnun etmek için yeterli düzeyde yapılan erken versiyonudur.Türkçesine baktığımızda minimum olarak uygulanabilir ürün olarak geçiyor. Amacı kullanıcının isteklerine göre ürünü son haline geliştirmektir. Yapılan geri dönüşler sizin hatalarınızı erkenden engellemeye ürünün son halini en etkili, en kullanışlı olacak şekilde geliştirmeye yardımcı olur.

Aşağıda ki fotoğraf ürünün MVC versiyonunu anlamamız için açıklayıcı olacaktır.

MVP KULLANMANIN AVANTAJLARI

  • MVP versiyonu ürünün potansiyelini görmenize yardımcı olur.
  • Geliştirme Maliyetlerini Azaltır ->Tam teşekküllü bir programı geliştirmekten daha ucuzdur. Tam versiyon bir ürünün başarısız olmasında hata, riskler vegeliştirme maliyeti artar.
  • Az kaynakla test yapma olanağı sağlar.
  • Ürünü kısa sürede müşteriye sunar.
  • Bazen, hedeflediğiniz orijinal hedef grup ürününüzü ilginç bulmaz. O yüzden hedef kitlenizi belirlemede yardımcı olur.

MVP KULLANIM ÖRNEĞi

MVP’ nin kullanım seçeneklerinden biri videodur. Ürünü video üzerinden açıklayıp faydalarını belirtebilirsiniz. Bu video ile potansiyel kullanıcıları yakalayabilme ve viral olabilme şansınız olur.

DropBox’ın uygulamayı başlatmadan önce oluşturduğu dört dakikalık video MVP türünün en iyi örneklerinden birisidir. Video’da uygulamanın nasıl çalışacağı açıklandı. Videonun arkasındaki fikir, uygulamanın insanların sorunlarını çözüp çözemeyeceğini kontrol etmekti. Video bir gecede viral hale geldi ve potansiyel kullanıcı olmak isteyenlerin sayısını hızla arttırdı.

MVP hakkında öğrendikleri derleyip sizlerle paylaştım, umarım açıklayıcı olmuştur. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir