Stajokulu Proje- Kan Bağışı Yönetim Uygulaması

Merhaba sevgili okurlar,

Kendimizi geliştirmemiz ve staj sonunda yapılacak olan sertifika töreninde sunmamız için bizlerden grup oluşturup proje yapmamız istenildi.

Uzun zamandır aklımda olan, gerçekleştirmek istediğim fikrim vardı. Arkadaşlarım ile paylaşınca proje üzerinde yeni fikirler üretip, kullanıcıya hitap eden daha kapsamlı özelliklere sahip bir mobil uygulama gerçekleştirmeye karar verdik. Ekip arkadaşlarım Semih Durmaz, Burak Nuhbaşa, Ömer Aytekin, Kuzey Doğar ile çalışmaya başladık.

 Projemiz kana ihtiyacı olan kişiyi ve kan bağışında bulunmak isteyeni aynı platformda, birbirleriyle iletişime geçmelerine olanak sağlayacak bir mobil uygulama gerçekleştirmekti.

Projemize isim arayarak başladık. Semih Durmaz arkadaşımız Kanap önerisinde bulundu. Kanap Balkan dillerinde ipe tutunmak anlamına geliyormuş. Kan bağışının hayata tutundurduğu ve KanApp i de çağrıştırdığı için uygulama adının Kanap olmasına karar verdik.

Uygulamanın Amacı Nedir?

Bildiğiniz gibi kan acil değil sürekli ihtiyaçtır. Kan ihtiyacı olduğu durumlarda sosyal medya ve iletişim araçları üzerinden paylaşımlar sıkça olmakta ama bu paylaşımlar gereken hedef kitleye maalesef ulaşmamaktadır. Uygulamamız sayesinde ihtiyacı olan kişi detaylı bir şekilde ilan oluşturabilecek veya yakınlardaki bağışçılar ile de iletişime geçebilecektir.

Bu proje için başka bir amacımız varsa o da insanları düzenli kan bağışına teşvik etmektir. Uygulamamız sayesinde insanlar da farkındalık oluşturarak insanların hayatına dokunma amacındayız.  Bildiğiniz gibi kan bağışının insan sağlığına da çok fazla yararı olmaktadır.

Bu Süreçte Neler Yaptık?

Bu süreçte Scrum diye adlandırılan uygulama geliştirme yöntemini uyguladık. Projemiz çok fazla detaylıydı en başından planlamak çok zordu her gün fikirlerimiz değişebiliyordu. Ekip arkadaşlarımızla yeni tanışmıştık. Bu yöntemi tercih etme sebebimiz birbirimizi daha iyi anlamak, karmaşıklıkları en aza indirmek ve projeyi en sağlıklı şekilde ilerletebilmek içindi.

 Scrumda 3 temel ilke vardır:

  1. Şeffaflık. Her gün bir araya gelip projedeki ilerlemeleri sorunlarımızı konuşup notlarımızı grupta paylaşıyorduk.
  2. Denetleme. Herkes ilerlemeleri grup üyeleriyle paylaşarak fikirleri alıyordu.
  3. Uyarlama. Proje bir sonraki aşamaya geçtiğinde eksikliğini hissettiğimiz veya daha iyi hale getirebileceğimiz detaylar çıkıyordu. Proje bu duruma göre bir daha şekilleniyordu.

Stajokulu programımız çok yoğundu. 2 haftalık bir süremiz vardı. Amacımız kısa sürede istediğimiz ürünü ortaya çıkarmaktı.

Daha önce hiç duymadığım bu süreçte öğrendiğim fizibilite çalışmalarımız oldu. Fizibilite’yi benim gibi ilk defa duyanlar varsa eğer-> Fizibilite yapılan projenin sonuçlarının önceden detaylandırılmasıdır. Bizlerde zaman, teknik ve yasal fizibiliteyi inceledik.

Kullanacağımız teknolojileri belirledik, görev dağılımları yaptık uygulamamıza başladık.

HEDEFLERİMİZ

Uygulamamızı sadece genel kan bağışıyla sınırlandırmayıp trombosit aferez yapmak isteyen kullanıcılara yönelik geliştirme yapmayı hedefliyoruz. Uygulama kan bağışına uygunluğunuzu genel için 3 ayda1, trombosit içinse haftada 2 defa izin verecek.

Puanlama sistemi oluşturarak kullanıcıları düzenli bağışçısı olmalarını hedefliyoruz.

Galeri bölümünde hayatlarına dokunulan insanları paylaşarak insanlarda farkındalık oluşturmayı hedefliyoruz.

İlerleyen zamanlarda hastaneler bağışçı veri tabanını kullanarak en kısa sürede bağışçı ile iletişime geçebilmesini hedeflemekteyiz.

Önceleri proje yapabilmek için teknik bilginin yeterli olduğunu düşünürdüm. Projeyi hazırlama sürecinde ekiple beraber çalışmanın önemini çok iyi anladım. Herkesin fikri, düşüncesi, bilgisi olduğu alanı projeyi bir üst seviyeye çıkardı.

Kendi aramızda profesyonel bir şekilde çalıştık. Takım olarak çalışarak eksiklerimizi daha fazla tamamladığımızı düşünüyorum. Benim için çok fazla artısı oldu. Sürecin nasıl ilerlediğini ekibin bir parçası olarak gördüm.

Uygulamamız sosyal sorumluluk projesiydi. Topluma yararlı bir projeydi arkadaşlarımda gereken bütün önemi ve desteği verdiler.

Staj sonuna uygulamayı tamamlayamadık ama bu noktaya kadar yapabildiğimiz kadar ilerledik. Zor olan kısımları tamamladık.

Sunumu Burak NUHBAŞA arkadaşımız sundu. O gün hepimiz onun kadar heyecanlıydık. İlk projeyi sunan grup biz olduk. Süremiz kısıtlıydı size burada yazarken anlattığım gibi hiç olmadı ama 5 dakikalık kısa bir sürede ne yaptığımızı ne hedeflediğimizi Burak arkadaşımız dinleyicilere aktardı.

Kendime ve teknik olarak bütün bilgisini bizimle paylaşan Ömer Aytekin’e, tasarımları yapan Kuzey Doğar’a, back-end de çalışan Semih Durmaz’a ve projeyi temsilen sunan Burak Nuhbaşa’ya çok teşekkür ediyorum. Hepimizin emeğine sağlık.

Proje hakkında görüş ve eleştirilerinizi yorum olarak veya nsbaybar@gmail.com mail adresine iletirseniz çok sevinirim.

Projemizin bir an önce hayata geçirilmesi dileğiyle.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir