Stajokulu -Eğitimler

Sevgili okuyucularım, staj eğitimi boyunca değerli vakitlerini gönüllü olarak ayıran bilgi ve tecrübelerini bizlerle paylaşan birçok eğitmenimiz oldu.

Kadir ÖZTÜRK Hocam, staj süresince hafta içi mesai çıkışlarında bizlere akşam 8’e kadar PLSQL anlattı. Stajokulunun en verimli geçen eğitimlerinden biriydi. Daha önce veritabanı dersimi okuyucu kitlemin çoğunun aldığını düşünüyorum. Görmüş olduğumuz SQL komutları ile GSM veritabanı oluşturduk. SQL komutlarını kullanarak pratikte uygulamalı görmüş olduk eğitimin ilerleyen haftalarında da PLSQL öğrenerek bu komutları kodlara döktük.

PLSQL ‘i ilk defa duyanlar için:

PL/SQL dillere ait özelliklerin SQL’e eklenmesiyle ortaya çıkmış bir programlama dilidir. ORACLE tarafından geliştirilmiştir. İf, else, for, while gibi döngülere izin verir, tek seferde birden fazla işlem yapmamıza kolaylık sağlayarak daha hızlı sonuç döndürür ve loglama işlemlerini yapmamızı sağlar.

Enes VAROL hocam kendisi de staj okulu öğrencisiymiş bir zamanlar, şimdi mesaiden sonra bütün vaktini öğrencileriyle geçiriyor. Stajokulu üzerinden ne kadar süre geçerse geçsin onu her zaman hafta sonu elinde simit, poğaçalarıyla bizi karşılamasıyla hatırlayacağım. 6 haftalık süre boyunca da bizlerin kaynaşmasında da kendisinin çok büyük rolü oldu.

Front-end misin back-end mi? Şüphesiz çoğumuzun aldığı bir soru. Birinden biri oluruz illa ama ikisini bir arada kullananı ben bilmiyordum. FullStack developerlar varmış. Back-end’de arka planda çalışan kodlardan başlayıp front-end’le ilgilenip veritabanını tasarlayan yöneten web servislerini yazan…Evet baya uzun bir görev tanımı=)

 Bizde Hüseyin Çakmak hocamızdan aldığımız bu eğitimde Spring Boot ve AngularJS teknolojileriyle editör uygulaması gerçekleştirdik.

Şimdiye kadar Java ile ilgilendiğimi sanıyordum ama aldığımız bu eğitimden sonra Java’yı nasıl kullanmam gerektiğini yeni öğrenmiş oldum. Eğer sizde Java ile ilgileniyorsanız bahsettiğim teknolojiler ile ilgilenmenizi tavsiye ederim.

Ionic Framework Eğitimi

Ionic mobil uygulama geliştirme platformudur. Tamamen ücretsiz ve *açık kaynak* olması da tercih edilen nedenlerinden biridir. Mustafa Talha Salt hocamızın verdiği ders çok zevk aldığım eğitimlerden biriydi her dersin sonunda ufak demo projeler yaptık. Stajokulu Chat uygulaması, Click oyunu yaptık.

Bunlar dışında içeriğinden bahsetmediğim uygulamalı C#.net, android, IOS, Linux, PHP, Siber Güvenlik alanlarında eğitimlerimiz oldu.

Birden fazla alanda verilen eğitimler ile öğrencilere sektörde kendilerini geliştirmek istedikleri alanları tanıma imkânı verildi.

Bütün hocalarıma teşekkürümü bir gün bende eğitim vererek, bildiklerimi paylaşarak ödemeyi borç bilirim.

Bir sonra ki yazımda sahibinden.com’ a yaptığımız teknik geziyi anlatarak devam edeceğim.

Teşekkür ederim.

*————

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir