Yaşam ve Umut Tüneli

Merhaba sevgili okurlarım, Bosna Hersek gezimin ilk durağında beni derinden etkileyen umut tünelinden sizlere bahsetmek istiyorum. Eğer bir gün zorluklarla savaşmak zorunda kalırsanız kuyruğu kıstırmak yerine umut edin, umut tünelinin sonunda ki aydınlığı hatırlayın. Tünel dile gelse bizlere anlatacak çok hikayesi var…

1992 yılında Sırp kuşatması altındaki Saraybosna halkı elektrik, su yiyecek, ilaç yaşam için gerekli olan malzemelerin yokluğunda ve keskin nişancıların hedefinde hayatta kalmaya çalıştığı bir dönemdeler. Birleşmiş Milletler ’in kontrolü altında bulunan uluslararası havalimanına yardımlar geliyor; ancak şehre ulaştırılması engelleniyor. Bu süreçte öldürülen pek çok kişi olunca tünel kazma fikri oluşuyor. Proje hemen hayata geçiriliyor. Sadece basit araçlar ile 800 m uzunluk ve 1 metre genişlikte toplamda 4 ay 4 gün sonra 2 kazıcı havalimanının 5 metre altında bir araya geliyor.

Savaş kalıntılarını, silah mermi izlerini Bosna’nın her yerinde olduğu gibi umut tünelinin girişinin olduğu evde de görüyoruz. Tünele girmeden önce savaş yıllarına ait belgeseli izliyoruz. Boğazlar düğüm, savaşın vahşeti kanımızı donduruyor. Tünelin bir kısmı ziyaretçilere açılmış yürürken bir nebzede olsa o atmosferi hissediyoruz.

Yaşam ve umut tüneli, burası Saraybosna’nın dünyaya açılan tek kapısıydı. İlk başlarda tamamen insan gücüyle halka erzak ve ilaç yardımı yapılıyormuş daha sonraları raylar döşenerek daha sistematik kullanılmaya başlamış. 200 Bin kişinin öldüğü bu savaşta yaşam tüneli tam 300 bin kişinin hayatını kurtarmış.

Savaş kazanıldıktan sonra da o dönemin ilk Cumhurbaşkanı Aliya İzetbegoviç’i koltuğuna oturtup tünelden geçirmiş. Bir gün yolunuz düşerse savaş yıllarından kalma yaralı sedyesi, yumurta kutuları vs hepsini evde ki müzede görebileceksiniz.

Tüm zorlu şartlara rağmen sonuna kadar pes etmeyip tünelin sonunda ki aydınlığa kavuşan Bosna halkına selam olsun!

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir