Staj Günlüğüm -3

Stajın üçüncü gününden selamlar.
Sabah 9 akşam 6 mesaisi yapıyoruz.Öğle aramız çalışanların iş yoğunluğuna bağlı olarak yaklaşık 2 saat sürüyor.Her gün bir önceki günden daha erken uyanmama rağmen tam saatinde iş yerinde olamıyorum oysa ilk saatler çok verimli geçiyor ve herkes karınca gibi çalışıyor. Öğle arasından sonraysa uzunca süren bir gevşeklik son saat ise hızlandırılmış tempoyla çalışıyoruz.
Bugün yeni bir konuya hazırlandım. Konu seçmekte çok kararsız kaldım. Bilişim ile ilgili konularda yazmak istiyorum ama çok yaygın olan konularda olsun istemiyorum bu yüzden konuyu seçmek için çok düşündüm sonra çok bilindik ama bir o kadar da hayatımıza şekil veren bir konu üzerinde yazmaya karar verdim.Big data yani Büyük Veri. Hakkımda sayfamı okuyanlar bilir big data benim ilgi alanıma giriyor ve big data’nın hayatımızı çok kolaylaştırdığını düşünüyorum. İlerleyen zamanlarda bu konuda kendimi geliştirme ve çalışmalar yapma hayalim var.
Slaytı hazırlamadan önce iyicene araştırmalar yapıyorum, defterime notlar alıyorum yazıda bahsetmem gereken örnekler olursa not ediyorum. Daha sonra kendi cümlelerimi kurmaya özen göstererek öğrendiğim bilgiler ışığında yazımı hazırlıyorum.Yazımın sonuna bana bilgi veren veren siteleri mutlaka referans olarak gösteriyorum.
Büyük veri araştırması yaparken dikkatimi çeken türkçe kaynakların oldukça fazla olmasıydı bir önceki yazımda Türkçe siteler bu konuda çok eksikti. Ayriyeten daha önce üniversitemizde Büyük veri hakkında Melih Güney’in verdiği konferanstan aldığım notlar yazımı hazırlamakta kolaylık sağladı.Kendisine teşekkürlerimi burdan iletiyorum.
Bugün işyerinde front-end geliştirici arkadaşın yanına gittim.Projenin bazı kısımlarında değişiklikler yapıyordu yanına gitmem iyi oldu, anlaşılan ben onları rahatsız etmedikçe onlardan bir şey öğrenmem çok zor olacak.Müşterinin sitede değiştirilmesini istediği bir kısımla ilgileniyordu tam zamanında gitmişim o bunları yaparken ben izledim o da bana anlattı. Javascript’e hakim değilim daha önce kullanmadım ama konsepti anladım. Ona da bazı sorular sordum listeye dökerken veriyi nerden nasıl çekiyordu,değiştirdiği kodlar diğer çalışanların bilgisayarında nasıl senkronize oluyordu vs….
Bugün ayriyeten ufak bir toplantıya dahil oldum.Web sitenin about sayfası baştan düzenlenecekti nasıl olması gerektiğini konuştular hazır temalara baktılar….
Günü bu şekilde tamamladım. Yazdığım yazıya buradan ulaşabilirsiniz.Yarın tekrardan görüşmek üzere.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir